TİMURTAŞ: ÇÖZÜM SÜRECİ YENİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PROJESİDİR

Mart 27, 2015

AK Parti Malatya Milletvekili Aday Adayı Osman Timurtaş, Demokratik Açılım ve Çözüm Sürecine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

 

Çözüm Sürecinin AK Parti hükümetinin iktidara gelmesi ile başladığını ifade eden Timurtaş şunları söyledi. “Bildiğiniz gibi Türkiye’de belirli bir kesim dışında neredeyse toplumun tamamına yakını çeşitli şekillerde ezilmiş ve dışlanmıştır. Dolayısıyla toplumda bu yönde ciddi bir talep oluşmuş ve bu talep AK Parti’yi iktidara taşımıştır. AK Parti, iktidara geldiği günden beri demokratik açılımlar yaparak toplumun özlem duyduğu barış ortamının zeminini hazırlamaktaydı. AK Parti’den önce Kürdüm demek, Kürtçe konuşmak, Kürtçe müzik dinlemek, bu kimliği yaşatmak mümkün değildi. İlk olarak bu engeller ortadan kaldırıldı. İnsanların rahatlıkla kendilerini ifade etmeleri ve kültürlerini yaşamaları için imkanlar sunuldu. Kürdoloji Enstitüleri kuruldu, Kürtçe özel eğitim merkezleri açıldı ve Kürtçe seçmeli ders olarak okullarda okutulmaya başlandı. Yani Türkiye’de yaşayan Kürt toplumunun sıkıntıları giderildi. AK Parti’nin demokratikleşme hamleleriyle aslında sadece Kürtlerin değil toplumun birçok kesiminin yaşadığı sıkıntılar giderildi. Kamu kurumlarında başörtüsü serbestliği de yine bunun bir başka örneğidir. Başörtüsünden dolayı mağduriyet yaşayan birçok kişi kaybettiği haklara ve itibarlarına tekrar AK Parti döneminde kavuştu.”

 

Sorunun çözümü için birçok adımın atıldığını fakat bu adımların muhalefet tarafından engellenmeye çalışıldığına dikkat çeken Timurtaş, “bugüne kadar toplumun büyük bir kısmı mağduriyet yaşadı. Bu mağduriyeti yaşayanların başında da Kürt vatandaşlarımız geliyordu. Dolayısıyla bu sorunların çözülmesi gerekiyordu. Bu sorunu fırsat bilen başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çeşitli gruplar PKK’yı maşa olarak kullanıyordu. Biz çözüm için her adım attığımızda da şehit haberleri ile karşı karşıya kalıyorduk. Bu sebeplerden dolayı çözümsüzlük devam ediyordu. Ancak son yıllarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı tutumu ve ortaya koymuş olduğu iradeyle beraber çözüm süreci için büyük bir mesafe kat edildi. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu da aynı kararlılıkla sürecin başarıya ulaşması için önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu bağlamda Çözüm Süreci Yeni Türkiye’nin en büyük projesidir ve bu proje, hangi güç engellemeye çalışırsa çalışsın, nihayete kavuşacaktır” dedi.
21 Mart Nevruz Bayramı’nda sürecin aktörleri tarafından yapılan açıklamaların son derece önemli olduğunu ifade eden Timurtaş, “Nevruz’da her iki taraftan da güzel açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalardan artık silahlı mücadelenin tamamen bitmesi gerektiğini görüyoruz. Türkiye’de artık her türlü düşünce özgürce zikredilebilmekte ve tartışılabilmektedir. Demokrasimiz buna uygun bir zemin haline gelmiştir. Bu yüzden artık silaha değil demokrasiye sarılmanın zamanı geldiğini düşünüyorum. Yaklaşık 40 yıldır ödenen bedelin son bulmasıyla birlikte ülkemiz ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan ayakları yere çok daha sağlam basan bir ülke olacak ve iç huzurunu tesis ederek uluslararası arenada ciddi kazanımlar elde edecektir” şeklinde konuştu.